Domov pro seniory Oddělení se zvláštním režimem Odlehčovací služba

ZE ŽIVOTA DOBROVOLNICE

 

Do Domova pro seniory dochází dobrovolníci z různými osudy a s různou motivací, proč chtějí pomáhat seniorům.

 

Tereza je velmi půvabná slečna, kterou byste v jejích 19 letech čekali kdekoli jinde, jen ne na zahradě Domova pro seniory v živém rozhovoru s paní o 65 let starší. Dobrovolnice. A vypadá to, že čas tráví se „svojí paní“ opravdu dobrovolně. Smějí se, živě gestikulují, skáčou si do řeči a rozhodně se dobře baví.
Dobrovolnictví pro Terezu nebylo výsledkem dlouhých úvah, ale spíš momentálního nápadu. Pro staré lidi se rozhodla proto, že sama vnímala, jak jsou pro okolí nezajímavou, odmítanou skupinou. Mnozí z nich jsou přitom zranitelní, křehcí, osamělí a do očí bijící je jejich přání si jednoduše s někým „jen“ popovídat.


Tereza začala pracovat jako dobrovolnice na podzim minulého roku. Její maminka se divila, že si v roce, kdy má zvládnout maturitu a přijímací zkoušky na vysokou, přibírá ještě další závazky. Zvládla všechno.

 

Chodívá na návštěvy pravidelně, je velmi vítaným a očekávaným hostem i proto, že její paní je v Praze sama, vdova, jediná dcera žije v zahraničí. Setkání Tereze připomínají posezení s kamarádkou v kavárně. Řeší se všední každodenní starosti i radosti, minulost a prožitá léta, dojde i na vážnější osobní témata.
Tereza vnímá celou situaci velmi emotivně a empaticky, zároveň ale racionálně. Nemá žádné nereálné pocity závazku, dobrovolnictví naopak chápe jako radostnou a osvobozující práci. Když potkává  množství a rozmanitost lidských osudů v našem Domově, pak svoje vlastní starosti, bolístky a prohry vidí z nadhledu a s lehkostí.


Co dodat? Snad jen to, že díky Tereze a dalším dobrovolníkům se  lidem, žijícím v našem Domově, dostává tolik potřebného zájmu, času a přátelství. Jistě uznáte, že s tím se žije lépe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2009, Domov pro seniory Elišky Purkyňové, Cvičebná 2447/9, 160 00 Praha 6; Tel.č. 224 317 329; E-mail: info@dsepurkynove.cz; IČ 7087 5316
webdesign a správa webu Jaroslav Štěpánek