Domov pro seniory Oddělení se zvláštním režimem Odlehčovací služba

Naši sponzoři

 

 

Výroční zprávy

 

 

 

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

 

2014

 

2013

 

Zřizovací listina Domova pro seniory Elišky Purkyńové ke stažení zde

 

Domov pro seniory Elišky Purkyňové (DpsEP) je příspěvková organizace založená hlavním městem Prahou. Hlavním předmětem činnosti je péče o seniory podle zákona o sociálních službách. Domov poskytuje seniorům pobytovou službu Domov pro seniory a Odlehčovací službu, a to ve dvou objektech v Praze 6 - v budově v ulici Cvičebná a v budově v ulici Thákurova.

 

 

AKTUALITY

 

 

 

12. října 2023

 

V říjnu nám v Domově udělalo radost několik milých setkání.


V pátek dne 6.10.2023 jsme uspořádali ve spolupráci s dobrovolníky z firmy Labs 1503 a.s. společnou vycházku po okolí našeho domova. Počasí nám přálo, při procházce jsme vzpomínali na zážitky z mladí a díky tomu jsme si takto hromadně strávený čas užili. Na závěr obyvatelé, jenž absolvovali procházku dostali od dobrovolníků drobnou pozornost.

V rámci knižního klubu jsme se vydali na výlet do městské knihovny v Dejvicích, kde na nás čekala přednáška o chodu knihovny, např. jak se kniha dostane od tisku a vazby až do regálu. Návštěva se nám líbila a jsme pozváni na další zajímavé povídání.


Při náhlém chladném počasí jsme si rozproudili krev na koncertu cimbálové hudby ´´Čardáš Paprikáš´´. Muzikanti nám hráli z vlastního výběru lidových písní a poté si obyvatelé mohli nechat zahrát písničky dle přání. Někteří z nás se nechali strhnout, tancem si div neprošoupali podrážky, ale většina zvolila příjemnější variantu pohybu v sedě. Čardáš nás opět navštíví i v následujících dvou měsících, ale jistě i po novém roce.


Divadelní spolek Jedeme k vám přijel v říjnu do Elišky se zajímavým představením vévévé.československo.cs

Provedl nás obdobím od vzniku samostatného Československa až po Sametovou revoluci. Představení plné písniček, vzpomínek na krásné, alei těžké a smutné doby z naší historie, mělo veliký úspěch, a proto jsme se domluvili, že se nevidíme naposledy.

Další kousek z repertoáru tohoto skvělého spolku, který v Elišce budememoci shlédnout je Nevěsta prodaná, co ji napsal Smetana.

Už teď se těšíme a děkujeme!


Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros do pátých Hovorů W pozvali velikána, básníka, textaře, herce, milovníka dechovky, scénáristu, moderátora, spisovatele a spoluzakladatele Divadla Járy Cimrmana mistra Miloně Čepelku.

Vyprávění o divadle, knihách, práci i soukromém životě nebralo konce. Dozvěděli jsme se například, jak pan Čepelka přišel ke svému jménu Miloň, vyprávěl nám o svém pořadu na Country rádiu, ve kterém tak líbezně představuje nové knihy.

Vzpomínal na začátky divadla Járy Cimrmana a jeho členy a představil nám také svou zbrusu novou knihu "Letí to pamětí", ze které nám přečetl krátký úryvek.

Po skončení Hovorů W pan Čepelka nespěchal. Rozdával úsměvy a autogramy a kdo chtěl, mohl se s ním i vyfotografovat. Ještě dlouhé minuty seděli všichni nehnutě na místech

a nechtěli se s pátými Hovory W, a hlavně s panem Čepelkou rozloučit, tak moc nás tento drobný moudrý chlapík s velkým srdcem a nakažlivým úsměvem oslovil.

A to jsme ještě nevěděli, že dva dni po návštěvě Elišky bude pan Miloň Čepelka vyznamenán prezidentem Petrem Pavlem Medailí za zásluhy v oblasti kultury. Gratulujeme a děkujeme!!!


Každoročně se na podzim v Elišce těšíme z návštěvy Pěveckého sboru Gabriel.

Ani letos na nás nezapomněl a tentokrát si pro nás připravil koncert

a také hudební pojetí pohádky Čert a Káča.

Noblesní koncert plný překrásných skladeb trval bezmála hodinu a hlediště plné milovníků krásné hudby s nadšením hltalo jak sborové zpívání, tak i obdivovalo nadání skvělé muzikantky a zpěvačky Ráchel Skleničkové.

Pohádka Čert a Káča na závěr vystoupení byla zajímavým kontrastem a vykouzlila v naší jídelně veselou atmosféru.


S obrovskou radostí jsme přivítali v Elišce po divadelních prázdninách naše oblíbené herečky z Divadla na Vinohradech Andreu Černou a Andreu Elsnerovou. Nejen předčítání, ale i milé vyprávění vlastních příběhů těchto krásných dam naplnilo naší klubovnu úžasnou energií a skvělou náladou. S herci z Vinohradského divadla se budeme opět setkávat pravidelně, a to jednou za čtrnáct dní.


 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

12. října 2023

 

Výlet na Šlajferku za Františkem z Assisi s vlkem z Gubbia

 

S klienty Elišky jsme si vyšlápli na výlet po okolí.
Navštívili jsme park Kajetánka, prohlídli si zámeček Kajetánka a zdejší obyvatele, jako jsou kachničky, ale potkali jsme také na vrbě se vyhřívající volavku.
Pak jsme procházkou plnou překážek došli až ke klášteru Šlajferka, kde sídlí Kongregace Školských sester řádu svatého Františka a slouží jako charitní dům. Jedna z obyvatelek Šlajferky nám povyprávěla něco z historie a představila nám sochu svatého Františka z Assísi a pověst o tom jak osvobodil město Gubbio od zlověstného vlka .
Cestou zpět jsme si ještě nasbírali kaštany na naše tvoření.


 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

5. října 2023

 

Co jsme v září prožili:

 

Výstava obrazů - Jiřina Procházková

Láska k plátnu, barvám a malování provází naší paní Jiřinku celý život a svého koníčka si přinesla s sebou i k nám do Elišky.

Ve svém volném čase, podporována rodinou, a hlavně dcerou Jiřinouu, která také maluje, přenáší paní Jiřinka svou fantaziina plátna a ukazuje tak všemsvým spoluobyvatelům Elišky, že i u nás se sny mohou proměnit ve skutečnost. Výstavu jsme zahájili slavnostní vernisáží.

 

Čtvrté "Hovory W" v Elišce
I v září jsme měli možnost setkat se v Elišce s protagonisty Hovorů W, panem Jiřím Werichem Petráškem a panem Pavlem Mészárosem.
Tentokrát si k nám do Elišky pozvali skvělého herce, baviče, dabéra, moderátora a vypravěče pana Jiřího Krampola.

 

Mezigenerační setkání
Svěží vítr v podobě dětí ze ZŠ J.A.Komenského zavál v září v naší klubovně v Elišce.
Děti nám zazpívaly , předvedly pantomimu a my jsme je na oplátku naučili náš taneček.Pak jsme si společně zahráli Holandský billiard a krásně si popovídali. Těšíme se na další setkání.
Díky patří panu učiteli Albertu Málkovi za skvělou přípravu!!!!!

 

Svatováclavské dopoledne
Tento sváteční den jsme v Elišce oslavili v hojném počtu. Slavnostní tabule vyrobená z darů zahrady, domácí bábovka, kterou upekla Lenka s panem Vladimírem, kávička a nechyběl ani lahodný likér.
Vzpomínali jsme, vyprávěli si pověst o Svatém Václavovi, poslouchali chorál a malinko i potrénovali paměť.

 

 

 


 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. září 2023

 

Výlet na Pražský hrad

Již delší dobu jsme plánovali nějaký ten výlet, a tak jsme v pondělí 11. 9. 2023 vyrazili na

Pražský hrad. Na zastávce Thákurova jsme nastoupili do tramvaje, dojeli na Hradčanskou a odtud se vydali přes Píseckou bránu k Letohrádku královny Anny a dále pokračovali zahradami s krásnými výhledy na II. nádvoří Pražského hradu. Následně jsme navštívili chrám sv. Víta, III. nádvoří a jako poslední I. nádvoří. Poté jsme se procházkou vydali zpět do našeho domova. Moc jsme si užívali nádhernou architekturu a výhledy na naší stověžatou Prahu.


 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. září 2023

 

Druhé "Hovory W" v Elišce

Verše, písničky, veselé historky, milé vzpomínání a Popelka.

Tak by se daly shrnout červencové Hovory W, které pro nás připravili Jiří Werich Petrášek, Pavel Mészáros a Karel Štolba.

Vzácnými hosty byli manželé, pan Jan Přeučil a paní Eva Hrušková.

 

Grilování

Horký srpen nebyl opečeným klobáskám zrovna nakloněn.

Nakonec jsme přeci jen našli elegantní řešení – grilování na balkóně.

V klimatizované klubovně jsme si užili odpoledne plné písniček a u toho se pro nás na balkóně opékaly na grilu bavorské klobásky.

 

Třetí "Hovory W" v Elišce

Už potřetí jsme měli možnost setkat se s Jiřím Werichem Petráškem, Pavlem Mészárosem a Karlem Štolbou, hlavními protagonisty pořadu "Hovory W" v Elišce na Břevnově.

Pokaždé s sebou přivedou vzácného hosta, tentokrát ale jejich pozvání přijal samotný král, přesněji – „Král české dechovky“ pan Josef Zíma.

Klubovna v Elišce se proměnila v přeplněný koncertní sál. Nezbylo jediné volné místo, každý, kdo mohl, chtěl být na představení a vidět naživo legendu naší populární hudby.

Pan Zíma vzpomínal na svůj život s dechovkou, na Vlachovku, na jednu z nejkrásnějších pohádek Princeznu se zlatou hvězdu, kde si zahrál prince Radovana a také nám zazpíval písničku Prstýnek, kterou si z pohádky všichni pamatujeme.

Na závěr opět nechyběla hymna pořadu Život je jen náhoda. Všichni jsme se shodli, že milovaný Pepíček Zíma je stále štramák a z představení jsme odcházeli jen neradi a moc potěšeni, že jsme u toho mohli být.

Velké poděkování patří našim klukům z údržby, kteří ochotně pana Zímu přivezli do Elišky a po představení zase odvezli zpět domů.

Děkujeme!!!!

 


 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

17. srpna 2023

 

Koncert na klavír

Každý rok v létě nám paní ředitelka dělá radost tím, že pozve svého syna, aby nám zahrál na klavír. Tento rok nebyl výjimkou. Celá atmosféra byla kouzelná. Na moment se zastavilo dění a všichni si užívali ty lahodné tóny. Těšíme se zas za rok na úžasný koncert.

 

Koncert Morava

3.8. k nám přicestovala hudební skupina až z Moravy ´´KAREL GOTT REVIVAL MORAVA´´. Zazněly písničky od jedinečného Karla Gotta ale také lidové moravské písně. Tančilo se, zpívalo a juchalo. K dokonalosti chybělo už jen to víno. Loučili jsme se za velkého potlesku a úsměvech na tvářích.


 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

29. června 2023

 

sc

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

29. června 2023

 

V Elišce odstartoval cyklus hudebně-zábavné talk-show „Hovory W“ .

 

Pilotní díl červnových Hovorů W přivítal v naší klubovně krásně upravené

a načančané klienty, protože  hostem Jiřího Wericha Petráška

a Pavla Mészárose  byl gentleman, velice jemný, lidský,  noblesní

a přitom neskutečně skromný pan Jaroslav Satoranský.

 

Hovory W- to byly téměř dvě hodiny vyprávění, písniček v podání Pavla Mészárose

 za doprovodu pianisty Karla Štolby a v neposlední řadě právě

Pan herec Jaroslav Satoranský, který neúnavně vyprávěl historky ze svého hereckého života.

Děkujeme a už nyní se těšíme na druhé Hovory W. 

 

19.7. V klubovně Eliškyv rámci

tohoto pravidelného pořadu  přivítáme paní Evu Hruškovou a pana Jana Přeučila. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

29. června 2023

 

Neobyčejné posezení s paní ředitelkou


S paní ředitelkou Evou Kalhousovou se setkáváme každých čtrnáct dní.

Vždy pro nás má něco dobrého na zuba často pro nás připravízajímavé překvapení.

 

Tentokrát potěšila milovníky klavírních koncertů, protože k nám do Elišky

pozvala svého syna, světoznámého pianistu, pana Davida Kalhouse.

David Kalhous koncertuje sólově a s různými orchestry po celém světě a je krásné,

že ve svém velmi nabitém programu při návštěvě maminky si našel čas i na nás.

Klavírní recitál se všem velmi líbil!         

 

Děkujeme 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. června 2023

 

V týdnu od 15. 5. 2023 jsme představili zástupcům Magistrátu hl.m. Prahy, MČ Prahy 6 a hostům, dopracovanou studii projektu Šolínova. Studii prezentoval vítěz architektonické soutěže p. Ing, Arch. Václav Škarda. Rádi bychom poděkovali nejen všem, kteří se mohli našeho setkání zúčastnit, ale hlavně těm, kteří se s námi dosud podíleli na všech fázích projektu. Rádi bychom poděkovali za dosavadní podporu a spolupráci odboru SOV MHMP, řadě odborníků z oboru památek, dopravy, historie i technických profesí. Dále bychom rádi poděkovali všem architektům a vedení týmu p. JUDr. PhDr. Jiřímu Plosovi za výběr návrhu, který řádně splnil zadávací podmínky, a navíc je nám blízký svým zpracováním. Věříme, že se nám podaří celý projekt dokončit v řádném termínu a p. ředitelka Eva Kalhousová bude moci nově zrekonstruovaný a modernizovaný objekt otevřít. 

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

22. května 2023

 

Aktuality z objektu Cvičebná:

 

Herci z Vinohradského divadla

Jednou za dva týdny za námi do Elišky přicházejí herci z Vinohradského divadla Andrea Černá, Andrea Elsnerová a David Steigerwald. Předčítají nám krásné povídky, ale také s námi diskutují a vyprávějí veselé příhody z jejich hereckého života. Všichni se tu doslova válíme smíchy a je nám s nimi báječně. Děkujeme!

 

" Květen, měsíc lásky" Povídání s Vlaďkou Drdovou a jejím hostem

Vlaďka Drdová je vždy samé překvapení. Tentokrát s sebou přivedla Jana Wericha Petráška a společně jsme si povídali o lásce. Jiří sršel vtipem, vyprávěl anekdoty a všichni se shodli, že po tatínkovi zdědil výřečnost, šarm, vtip i škvírky místo očí, když se směje. Děkujeme!

 

Keramika s děvčaty z Thákurky

V rámci spolupráce našich dvou domovů pro nás připravila děvčata z aktivizace z Thákurky výrobu hrnečků z keramické hlíny. Všem se práce vydařila, až budou hrnečky vypálené, společně je ještě budeme glazovat a to pak bude kafíčko z vlastnoručně vyrobených hrnečků teprve chutnat. Děkujeme!

 

Vystoupení dětí z MŠ Bílá

V MŠ Bílá v Dejvicích se rodí nové talenty. Paní učitelka Pelikánová a spol. své svěřence vede k lásce k hudbě i pohybu a že se jim to vážně daří ocenili i naši klienti při vystoupení v Elišce. Děti zazpívaly písničky, které jsme neznali a na závěr jsme si zazpívali pár známých písniček společně. Děkujeme!

 

Sportovní aktivity v Elišce

S přibývajícími teplotami se snažíme aktivity směřovat na naší krásnou zahradu. Sluníčko nás tentokrát vytáhlo ven na kuželky. Nadšení sportovci si hru užili a vyhrál každý, kdo se zúčastnil. 

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

20. května 2023

 

Aktuality z objektu Thákurova:

 

Divadlo
Jelikož bylo 17.4.2023 špatné počasí a v dešti se nikomu nikam chodit nechtělo, naplánovali jsme proto kulturní akci, abychom měli vše pod jednou střechou. Odpoledne jsme měli vystoupení divadelního spolku MORUŠE Divadla Gong u nás v atriu. Tato divadelní aktovka nebyla dlouhá, ale zábavná. Humornou formou nás zavedla do nedávné minulosti. Pojednávala o založení spolku Sokol Vysočany a přípravu na slavnost dekorování praporu pamětní stuhou. Celá humoreska byla podána pohledem žen. Mnoho lidí si na nedávný režim zavzpomínalo spolu s aktérkami divadla.

 

Planetárium
4.4.2023 u nás v domově proběhla první návštěva mobilního planetária.
V atriu se rozdělala obří nafukovací kopule, v které se promítal vesmír a zajímavosti o sluneční soustavě. Odcházeli jsme plní zážitků a plní vědomostí. Moc děkujeme!

 

Oslava narozenin
27.4.2023 jsme společně oslavili narozeniny dubnových obyvatelů. Užívali jsme si spoustu dobrého pití a jídla za doprovodu písniček na přání a tance.

 

Povídky ze dvou kapes
28.4.2023 se konala oblíbená aktivita našich klientů. Díky navázané spolupráci s herci Vinohradského divadla se můžeme na vyprávění povídek s panem Davidem Steigerwaldem, Andreou Černou a Andreou Elsnerovou, každý lichý týden. Zábavné a napínavé předčítání doprovází i vyprávění historek ze života.

 

Bohoslužba (Teologická fakulta)
Na začátku května jsme se vypravili na menší výlet do blízké Teologické fakulty na bohoslužbu. Mši odsloužil pan farář Christian Pšenička, díky kterému se můžeme do takových krásných míst podívat. Klienti byli uchváceni nejen ze mše ale i z příjemného prostředí a hrou na varhany.

 

Tramvaj
11.5.2023 byl nádherný slunečný den, ideální třeba na projížďku Prahou. Na zastávce Thákurova ve 14:00, byla pro nás přistavena tramvaj, se kterou jsme vyjeli na okružní jízdu po Praze. Navštívili jsme Staré i Nové Město, připravili jsme i pár informací k významným památkám, které jsme cestou viděli. Každopádně nezapomenutelný zážitek. 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

26. dubna 2023

 

Dne 13. 4. 2023 nás navštívila naše nová paní radní Alexandra Udženija. Na svoji návštěvu nám nechala malou vzpomínku ve formě fotek a přání:


Když jsem si na návštěvě Domov pro seniory Elišky Purkyňové povídala s paní ředitelkou Evou Kalhousovou a klienty domova, vzpomněla jsem si na slova Otce Jakuba Berky, faráře z baziliky sv. Ludmily: "Žít je snít, vymýšlet, tvořit, stále se na něco těšit, dělat něco, z čeho máme radost… Život je dar. Rozvíjí se a rozkvétá. A i ve stáří má bohatnout." A i tahle slova se tu v domově snaží naplňovat. Klienti se tu těší na výtvarné dílny, koncerty, keramiku, canisterapii, přednášky, výlety... Pro ty, kterým to jejich zdravotní stav už nedovoluje tu mají i "virtuální výlety" prostřednictvím 3D brýlí, o které je mezi klienty velký zájem. Každý se tak může alespoň na chvíli podívat k moři, do lesa anebo se potápět mezi korálovými útesy. Děkuji moc všem zaměstnancům a klientům přeji, ať se mají stále na co těšit.

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

17. dubna 2023

 

Koncert ZUŠ Jana Hanuše

Několikrát do roka pro nás žáci a učitelé ZUŠ Jana Hanuše připravují krásné koncerty. Máme tak možnost sledovat jak mladí umělci rostou, jak se zlepšují a máme z nich radost.

Pokaždé přinesou do našeho Domova krásnou hudbu a noblesní náladu. Děkujeme!


Společné povídání s duchovní CČSH Vlaďkou Drdovou

Duchovní Vlaďka Drdová tentokrát na naše pravidelné setkání přivedla hosta.

Byla jí spisovatelka a vydavatelka Martina Boledovičová, autorka knihy Tradinář.

Povídalo se o zvycích, tradicích a Velikonocích, zpívalo se a také každý kdo se zúčastnil, dostal autorský tradiář a velikonoční perník. Děkujeme!


Hodina s panem Veletou

Pan Petr Veleta je v našem Domově jako doma. Každý měsíc provede všechny dámy , ale i pány parketem a předá všem skvělou náladu a radost z pohybu. Děkujeme!


Odpoledne s Harmonikou

Karel Kekeši je v Elišce pravidelným hostem. Naposledy nás překvapil, když mezi nás přišel v přerovském kroji.

Zpíval a hrál krásné známé i neznámé písničky a celá klubovna zpívala s ním.  Děkujeme!

 

Velikonoční Posezení s paní Ředitelkou

Paní ředitelka na naše klienty nikdy nezapomíná. Na posezení přinesla každému beránka a kytičku petrklíčů a aby to těm, kteří namohou přijít do klubovny nebylo líto, beránka i kytičku dostal každý obyvatel našeho Domova. Děkujeme!


 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

31. března 2023

 

Ve středu do našeho Domova Eliška zavítala známá česká zpěvačka Petra Černocká. Za doprovodu svého muže- kytaristy Jiřího Pracného zazpívala své největší hity a povyprávěla našim klientům veselé historky ze života. Klubovna se proměnila v koncertní sál plný dychtivých fanoušků, kteří se skvěle bavili, zpívali a obdivovali elán a mladistvost této neskutečně energické a empatické dámy.

Děkujeme!!!!!

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

20. března 2023

 

Je na světě pár lidí, kteří na nás myslí. Jedním z nich je skvělý muzikant, kytarista a zpěvák Petr Kocman.
Pravidelně za námi do Elišky jezdí s plnou náručí známých písniček a dobrě nálady a to vše bez nároku na honorář.
Děkujeme, moc si toho vážíme a všichni do jednoho jsme jeho věrní fanoušci.

 


 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

20. března 2023

 

Starosta Prahy 6, pan Jakub Stárek splnil slib, který nám dal před Vánoci.

Přivedl k nám na Břevnov skvělou průvodkyni paní Hedviku Čenkovou, která naše klienty
vzala na vycházku vsedě po Břevnově.

Přednáška měla velký úspěch, a proto jsme se s paní Hedvikou domluvili na další spolupráci.

Děkujeme jak paní Hedvice, tak panu starostovi a celému jeho týmu za krásný dárek!

 

Uprostřed naší klubovny stojí nehezký betonový sloup.
Dlouho jsme si s ním nevěděli rady, až najednou přišel nápad změnit toto monstrum v umělecké dílo.
A protože k nám za klienty pravidelně chodí talentovaný umělec Štěpán Málek, poprosili jsme ho, zda by se se sloupem mohl poprat.

Štěpán, který se ve své tvorbě věnuje zejména sféře geometrie, namaloval pár návrhů, jak by si sloup představoval a klienti, kteří pravidelně chodí do klubovny, si jeden z nich vybrali.

Ze šedého nevzhledného sloupu se stal monument klubovny, kterým se všichni denně kocháme.

Podobnou proměnu čekají i sloupy ve velké jídelně.

Všestranný Štěpán Málek je český sochař, malíř, Kreslíř, grafik, básník, pedagog, absolvent Akademie výtvarných umění v Praze, člen Klubu konkretistů KK3, galerista, kurátor,

architekt a instalátor výstav, zpěvák, skladatel, hráč na saxofon a foukací harmoniku.

V Elišce se s ním pravidelně setkáváme v klubovně, v pořadu - Povídání o umění se Štěpánem Málkem

 

V Elišce jsou klienti lační po pohybu.

Proto jsme se rozhodli zavést pravidelné kondiční cvičení, a to třikrát v týdnu na každém patře.

Od začátku března se tedy pravidelně vídáme na jídelnách všech tří pater, procvičujeme jemnou motoriku, protahujeme se a u toho si i zpíváme.

 

Pravidelné taneční hodiny pana Velety navštěvují klienti Elišky moc rádi. Dokáže jim totiž vykouzlit úsměv na rtech, skvělou náladu a příjemnou únavu, po které se všem dobře spí.

Tanec ale provozujeme mnohem častěji, téměř před každou aktivitou si v klubovně tančíme společný tanec, který jsme společnými silami nacvičili.

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

10. března 2023

 


Dne 6.3.2023 nás zde v domově seniorů navštívili studenti umělecké školy "Academy of music". Představili nám svůj repertoár v podobě českých populárních písní, jak z pohádek, tak i z filmů. Naši senioři si spolu s námi zazpívali, pobavili se vypili si kávičku v místní kavárně. Studenti předvedli opravdu nádherný výkon. Jak jsme odcházeli, někteří klienti si zpívali i cestou na pokoje. Opravdu nádherně strávené odpoledne.

Přeji klidný víkend,

Kučerová Lucie

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

23. února 2023

 

Dobrý den,

v současné době se v České republice opět zvyšuje výskyt covid-19 a jiných respiračních onemocnění. Žádáme všechny návštěvníky Domova pro seniory o dodržování ochrany dýchacích cest nošením respirátoru.

Děkujeme za spolupráci,

Hodíková Lenka, vrchní sestra

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

22. února 2023

 

1. Virtuální realita - Když nemůže mohamedán k hoře..

Když si klient přeje jet k moři, do Říma, do lesa nebo se třeba potápět mezi korálovými útesy, donedávna musel použít jen svou fantazii nebo vzpomínky. Dnes se díky moderní technologii může podívat prakticky kamkoli a nemusí opouště ani svůj pokoj. 3D brýle, které v Elišce používáme, mění sny našich klientů v realitu a je o ně velký zájem.

 

2. Odpoledne s kytarou

Lidovky, Nedvědi, písničky ze Semaforu nebo od táboráků. To vše si klienti rádi zpívají na pravidelných hodinkách s Romanem Ulčem a jeho kytarou.

 

3. Jarní výzdoba

Jaro už je na spadnutí a tak v Elišce, v pravidelné Dílně plné nápadů, právě vyrábíme jarní dekorace. Z barevných látek jsme ušili ptáčky, které plníme dutým vláknem a zdobíme květinkami a z barevných filců vyrábíme zajíčky, to vše na závěsnou dekoraci do klubovny.

 

4. Bingo

Jednou z nejoblíbenějších aktivit v klubovně je Bingo. Klubovna je vždy plná nadšených "hazardních hráčů", jejichž hlavním cílem není ani tak výhra, ale skvěle se pobavit a zasmát.

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

22. února 2023

 


Dne 17.2.2023 jsme s našimi klienty navštívili Teologickou fakultu na Thákurově ulici. Všichni jsme se těšili na návštěvu a naši klienti i na setkání s milým a usměvavým panem farářem Christianem, který nám kromě toho, že odsloužil i mši svatou. Předvedl i své znalosti hry na varhany. Například známá skladba od Johanna Sebastiana Bacha zní na varhanech přímo božsky. Zde může člověk vidět, že i když se jedná o místo, kde vzdáváme hold Bohu, můžeme se dovědět hodně věcí o předmětech vyučovaných na fakultě.

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

17. února 2023

 


Dne 16. 2. 2023 jsme společně s našimi klientami navštívíli Divadlo Bravo v Braníku. Jednalo se o představení "Přecházení" vystupovali zde herci, kteří nám předvedli akrobatické výkony a naši klienti a ostatní hosté odcházeli plní zážitků z celého dne, dokonce si pochvalovali i projížďku autem.

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

29. prosince 2022

 

Vánoční svátky jsme u nás v Domově prožili v klidu a radosti. Klasický program nám letos zpestřila mimo jiné projíždka tramvají po vánoční Praze. Klienti, kteří se cesty zúčastnili, byli nadšeni.

Rádi bychom touto cestou poděkovali Dopravnímu podniku hl. m. Prahy, který nám zážitek umožnil.

 

zaměstnanci Domova v budově Thákurova

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

22. prosince 2022

 

V budovách ve Cvičebné a Thákurově ulici vrcholí přípravy na Štědrý den, na který se všichni velmi těšíme. Nádherná výzdoba vánoční atmosféru jen podtrhuje.

 

Přejeme Vám krásné prožití Vánočních svátků.

 

vedení Domova

 

 

 

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

6. prosince 2022

 

Včera nás opět po roce navštívili Mikuláš, čert a anděl. Naštěstí byli všichni celý rok hodní, tak je mohl pochválit a obdarovat malou pozorností. Těšíme se zase za rok!

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6. prosince 2022

 

Rádi bychom touto cestou poděkovali žákům ZŠ Červený Vrch MŠ Pod Novým lesem za krásné vánoční stromky, které pro nás ozdobili.

 

 

 

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. listopadu 2022

 

 

Koncert v Thákurce


V říjnu se uskutečnil klavírní koncert v atriu v Thákurce.


Zazněly skladby vážné hudby současných autorů i podmanivé filmové a muzikálové melodie
v podání Markéty Ambrožové.


Na závěr Markéta zahrála i lidové písně, které zazpívala Hana Ambrožová a přidali se
i všichni posluchači.


Koncert se nám moc líbil, a proto se opět sejdeme v prosinci a zaposloucháme se do vánočních melodií.


Eva Hájková
 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

24. října 2022

 

 

"Ruce od barev" - tak jsme nazvali projekt malování v našem DS v objektu Thákurova.
Probíhá pod vedením dvou výtvarnic, Kateřiny Slunéčkové a její maminky,
ve spolupráci s The chemistry gallery.
Aktivitu jsme zahájili v březnu letošního roku a pravidelně, každých 14 dnů,
se naši klienti věnují malování.

Zpočátku se někteří báli a nevěřili si, že dokážou něco namalovat. Pod vedením obou výtvarnic však vznikají nádherná tematicky zaměřená díla - moře, letní louka, západ slunce, podzim.
Obrázky budou vystaveny v naší vznikající galerii v objektu Thákurova.


Eva Hájková
 

 

 

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

8.září 2022

 

Vážení,
s radostí Vás seznamuji s dopisem, který jsem zaslala poslanci a starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi.
Děkuji všem, kteří nám věřili a podporovali nás.

 

Eva Kalhousová
ředitelka DSEP

 

 

 

Praha, 1.9.2022


K rukám p. Mgr. Ondřeji Kolářovi, poslanci Parlamentu ČR a starostovi Prahy 6


Po dlouhé době nám byl doručen výsledek šetření ohledně naší klientky. Jméno a celou kauzu velmi dobře znáte, proto Vás prosím, zda byste mohl následující text přečíst na zastupitelstvu HMP a na zastupitelstvu MČR Prahy 6.
Děkuji,
Eva Kalhousová,
ředitelka Domova pro seniory Elišky Purkyňové

 

 

V roce 2014 k nám nastoupila klientka, která dosud žila doma. Naším úkolem bylo klientku stabilizovat a bylo nám jasné, že problém bude s její dcerou, protože ostatní příbuzní se kvůli dceři obávali kontaktu s klientkou.


Dcera byla agresivní na personál, na svoji matku a bylo velmi obtížné najít vyváženou péči tak, aby nedocházelo k excesům vyvolávaným dcerou.


Popisovat jednotlivé momenty by bylo zdlouhavé. Počínání dcery řešila několikrát městská policie, a vždy jsme byli ujištěni, že na naší straně nedošlo k pochybení.


Veškerou korespondenci s dcerou můžeme předložit a je to dlouhé a poutavé čtení o člověku, který svou frustraci uplatňoval na matku, ošetřující personál a ostatní přivolané osoby. Snad poslední ilustrací problému bylo vyklízení pokoje po smrti klientky, kdy za dozoru PČR byly předměty evidovány téměř 4 hodiny. V pokoji byly hlavně věci dcery klientky apod.


Svou stížnost na péči dcera klientky zaslala radní Mileně Johnové a ta ji poradila, aby na péči v DSEP podala trestní oznámení. Paní radní Johnová, aniž by se zajímala jak o celkovou situaci v DSEP tak o samotnou kauzu klientky, navrhla řešení velmi netypické – podat trestní oznámení na organizaci, kterou měla ve své gesci. Totéž učinila předsedkyně sociálního výboru Eva Horáková, která si na podání podnětu policii najala agenturu. Jedná se o bezprecedentní situaci, která za dobu mého působení v sociálních službách nemá obdoby. Ty, které měly pomáhat a podporovat organizace v sociálních službách, se staly iniciátory trestního oznámení.


Po aktivitách klientky, radní Johnové a předsedkyně sociálního výboru Horákové nastal kolotoč předvolání na policii, příprava materiálu (výpisy klientčiny dokumentace i dokumentace DSEP) a to všechno v době, kdy se celé zařízení potýkalo již více než rok s velmi obtížnou dobou poznamenanou Covidem-19.


Zaměstnanci namísto odpočinku museli vyhledávat a kopírovat desítky dokladů. Těžko jsem mohla vysvětlit proč se tak děje. Tento akt byl ze strany výše jmenovaných političek pro práci našich pečovatelů, sester a všech zaměstnanců dehonestující. Počty klientů, pro které byl covid s ohledem na jejich věk a další diagnózy neslučitelný s životem, byly přisuzovány špatné péči ze strany Domova. Rodiny začali pochybovat o kvalitě naší péče. Zaměstnanci ztratili důvěru v podporu, základní slušnost a spravedlnost. Trvalo dlouho, než se tento bolestivý moment ze zařízení vytratil. Personálu se dostalo potřebné podpory ze strany psycholožky a cílených supervizí.


Poděkování patří zastupitelstvu Prahy 6 za velkou podporu a dále občanům Prahy 6, kteří nejen na sociálních sítích, ale přímou pomocí podpořili DSEP.


Po delším čase jsem se zajímala o výsledek šetření PČR. Požádali jsme na základě §106 trestního zákona o informaci, a ta se nám dostala. Vyšetřování neshledalo žádné pochybení v práci nikoho z Domova. Vzhledem k tomu, že jsme byli pouhými svědky v řízení, nebyl nám doručen výsledek celého šetření. Možná se na závěr chci zeptat - proč političky, kterým dozajista bylo usnesení doručeno, neoznámily výsledek šetření naší organizaci?


Omluva by byla na místě, i když jména těchto dvou političek si všichni naši zaměstnanci pamatují. Pokus o poškození dobrého jména našeho Domova se nepodařil. Všem, kteří nám důvěřovali a pomáhali, děkuji.


 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

6. září 2022

 

 

Aktuality z budovy v Thákurově ulici:

 

První zářijový den jsme přivítali společným grilováním na naší zahrádce. Byla zábava v podobě hudby, společného zpěvu a tance s doprovodem dobrého pití a jídla.

Co říkáte na výlet do muzea? Díky spolupráci s národním muzeem si naši obyvatelé mohou užít i trochu té kultury. 3 týdny jsme tu měli k zapůjčené tyto stojany s Rusalkou. Rusalku jsme probrali i na společné aktivitě a tím se s ní i hezky rozloučili, protože již nám v atriu na stejném místě stojí Karel IV.

Když to počasí dovolí, tak se snažíme co nejvíce chodit ven, abychom se protáhli a nadýchali čerstvého vzduchu. Zahrádka je krásná, ale občas to chce vyměnit prostředí. A proto jezdíme na okružní jízdy kolem technické knihovny. Nejkrásnější pocit pro nás je, když vidíme úsměv od ucha k uchu našich obyvatel.

Jistě jste si všimli, že květiny nám neschází, ale ta údržba a zalévání je občas náročná, hlavně si na to vzpomenout, proto naše šikovná aktivizační vymyslela skvělý způsob, aby se kytičky o sebe staraly samy. Aktivita se jmenovala hrátky s přírodou a každý si vyrobil svůj vlastní ekosystém. Až přijdete na návštěvu za vaším blízkými, tak se nezapomeňte zastavit vedle recepce na domácí biotop našich obyvatel.

Aktivizační oddělení Thákurova
 

 

 

 

 

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

24. července 2022

 

 

Léto v Elišce na Břevnově je v plném proudu.


I když je období dovolených, aktivity v klubovně nebo i venku se konají každý všední den.
Pravidelně je v klubovně dílna plná nápadů, ve které společně vyrábíme různé předměty, kterými pak mohou obdarovat příbuzné nebo si je nechají pro sebe.


Pleteme, háčkujeme, malujeme, tvarujeme, tvoříme, vyrábíme, což prospívá nejen duši ale i tolik potřebné jemné motorice.
Naposledy jsme vyráběli zápichy květin a zvířátek z keramické hmoty s pomocí embosovacích válečků a také ručně dělaná mýdla s levandulí a měsíčkem.

Zápichy v krásných barvách už zdobí květináče na pokojích a voňavá mýdla jsou připravena jako dárečky pro blízké.


Také k nám zavítal koncert talentovaných pianistů a houslistů z celého světa.
V rámci Prague Piano Festivalu a Prague String Festivalu, který se každoročně koná už od roku 2015 v Praze a který založili Joel Hastings a David Kalhous, zněly v našem domově nádherné skladby například od Antonína Dvořáka, J.S.Bacha nebo Dimitrije Šostakoviče v podání mladých, neskutečně talentovaných studentů klavíru a smyčcových nástrojů.
Koncert vážné hudby v podání malých umělců byl nadpozemsky překrásný a nejednomu z nás kapaly slzy dojetím.

Děkujeme!!


V Elišce máme novou radost v podobě Canisterapie.
Milovníci pejsků si tento týden přišli na své. Muchlali, drbali, piškotkami krmili, také malinko drezůrovali a rozmazlovali krásného černého půlročního retrívra jménem Remi. Jeho panička slečna Terezka se s námi domluvila na delší spolupráci a tak se všichni těší na příště a také na to, že budou moci sledovat, jak Remi roste a jak se učí novým povelům, aby zvládl canisterapeutické zkoušky.

 

V Elišce se zase tančí.
Máme velkou radost, že po covidové odmlce můžeme opět pravidelně tančit s tanečním mistrem Petrem Veletou. Jeho energie a odhodlání vyzvat každého do tance je nakažlivá a tak na minulé hodině tančila celá klubovna.
 

 

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

21. července 2022

 

Vážení rodinní příslušníci a přátelé Domova,


k dnešnímu dni vydala Hygienická stanice hl.m. Prahy zprávu, na základě které bychom vás rádi požádali o důsledné dodržování nošení respirátorů ve vnitřních prostorách Domova. Zároveň prosíme o pečlivé zvážení Vašeho zdravotního stavu před návštěvou.


Během měsíce září plánujeme doporučené očkování posilující dávkou na covid-19 a jakákoli infekce v Domově by toto očkování oddálila, popř. zrušila. Apelujeme tedy na všechny příchozí návštěvníky, aby výše uvedená opatření respektovali a pomohli nám další podzim zvládnout bez nutných rizik.

 

Děkujeme za Vaši spolupráci
Vedení DSEP

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

20. července 2022

 


Domov pro seniory Elišky Purkyňové se sídlem na Praze 6 hledá do svého týmu novou kolegyni či kolegu na pracovní pozici SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK

 

Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít
• Vzdělání vysokoškolské, příp. vyšší odborné vzdělání v oborech uvedených v § 110 odst. 4 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách - sociální pracovník (dle zák. 108/2006 Sb.)
• Trestní bezúhonnost
• Výborné komunikační dovednosti
• Osobnostní předpoklady pro práci se seniory
• Ochotu učit se novým věcem
• Aktivní přístup k dalšímu vzdělávání a supervizi
• Znalost práce na PC (MS Windows, MS Office)
• Schopnost pracovat samostatně, ale i v týmu
• Výhodou bude zkušenost s prací v oblasti sociálních služeb

 

Nabízíme
• Práci na plný úvazek – doba určitá s možností prodloužení
• Základní plat dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb.
• Osobní ohodnocení, odměny - po zkušební době
• Benefity: příspěvky z FKSP - 5 000 Kč / rok
• 5 týdnů dovolené
• 5 dní indispozičního volna
• Nástup - září 2022

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

30. června 2022

 


Vážení návštěvníci,

 

zvyšující se počet positivně testovaných osob na onemocnění covid-19 nás nutí k zamyšlení. Naši senioři jsou velmi křehcí. Výskyt onemocnění poznamená psychiku seniorů z důvodu karantény. Návštěvy u vašich blízkých jsou důležité.
Prodělaný covid-19 a očkování neznamená 100% imunitu.

Prozatím nejsou stanovena opatření v sociálních službách, ale jako pracovníci Domova máme potřebu se chovat zodpovědně.

 

Rádi bychom i vás zahrnuli do preventivního programu:
• do budovy vstupujte zdraví a bez známek onemocnění horních cest dýchacích
• i mírné příznaky mohou znamenat covid-19 – rýma, bolest v krku, noční pocení
• doporučujeme nošení ochranné roušky
• žádáme vás o dodržování navrhnutého režimu a předem děkujeme za vstřícnost

 

 

Vedení Domova Eliška
V Praze dne 30. června 2022

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

6. června 2022

 

Dobrý den,

 

Domov pro seniory by velmi uvítal posily v pracovním kolektivu na pozici všeobecné zdravotní sestry a pracovníka pohybové aktivizace. Nabízíme práci ve příjemném prostředí, odpovídající platové ohodnocení a mnoho dalších benefitů.


Obracejte se, prosím, na personální oddělení - Petra Loosová (775 891 766).

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

3. června 2022

 

 

Co se děje během aktivizačních programů v Elišce:


Každý týden se věnujeme sochařskému umění se Štěpánem Málkem a chystáme se na výrobu plastiky.


V rámci tématického týdne jsme tentokrát vzpomínali na Jana Wericha. Zpívali jsme si písně Osvobozeného divadla, shlédli dokument Když už člověk jednou je a povídku A.P.Čechova Medvěd, četli jsme z knihy Deoduši.

Jan Werich byl zakomponován i do tréninku paměti , do kvízů i do divadelních hrátek.


Dílna plná nápadů je výborná na jemnou motoriku, ale i pro radost z výrobků. Tentokrát jsme z keramické hmoty vyráběli slepičky a zápichy do květináčů.
Staráme se o zahrádku

V Elišce rádi vzpomínáme. Tentokrát bylo téma zahrada a pěstování květin.

Abychom nezůstali jen u vzpomínek, osázeli jsme vyvýšený truhlík na terase květinami a staráme se o ně. Bylo krásné se zase po dlouhé době hrabat v hlíně a vyzdobit si venkovní posezení.


Jaro je téměř u konce a my využíváme naší krásné zahrady každý den. Občas i s venkovním programem, zpíváme, někdo i tančí a u toho dodržujeme pitný režim.


Milujeme návštěvy a ty nečekané bývají nejlepší.

Mezi nás přišel zpěvák a muzikant Petr Kocman a zahrál a zazpíval nám písničky, které jsme si s ním mohli zazpívat. Klubovnou zněly písně M.Tučného, Nedvědi a my.

Bylo to krásné a prý ne naposledy.


 

 

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

1. dubna 2022

 

Vážení příbuzní a přátelé Domova,

 

po řadě omezení spojených s onemocněními a karanténami bychom velmi rádi oznámili znovuotevření obou našich domů pro návštěvy.

 

Od úterý 5. 4. 2022 budeme mít otevřeno 7 dní v týdnu 10-19hod.

 

Vzhledem ke stále vysokému počtu viróz různých typů prosíme všechny návštěvy o dodržovaní pravidla nasazeného respirátoru. Jen díky vašemu i našemu zodpovědnému přístupu budeme moci zůstat v tomto režimu návštěv i nadále.

 

Děkujeme vám za spolupráci a těšíme se na vás

 

Eva Kalhousová a celý tým DSEP

 

 


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

25. března 2022

 

Dobrý den,

chceme se s Vámi podělit o znění děkovného dopisu sociálním zařízením, které pomáhají při řešení uprchlické krize.

 

 

 

Vážené a milé kolegyně, vážení a milí kolegové,

 

nechci Vás zatěžovat příliš dlouhými větami, protože jsem si vědoma, jak náročné jsou nyní Vaše dny a noci.

 

Přesto si dovolím Vám napsat, jak moc si vážím toho, že jste na sebe vzali největší zátěž péče o druhé. Jestliže byli sociální pracovníci maximálně vytíženi v uplynulých letech v době pandemie a byli to právě oni, na koho dopadala neustále se měnící situace a opatření, nyní jsou již na samotné hraně vytížení.

 

Kromě profesionální sociální a další práce, které se věnujete s plným nasazením, se mnozí z Vás angažujete i v osobním životě v pomoci těm, kteří utíkají před válkou na Ukrajině.

A to přesto, že to stojí mnoho Vašich sil, energie a mnohdy i soukromí. Dáváte sami z toho, co máte, a nehledíte na vlastní pohodlí.

 

To však není a nesmí být samozřejmost. Naopak, je to vzácný postoj a hodnota, která tvoří samotný základ naší společnosti. Schopnost účasti, soudržnost, angažovanost a vzájemná podpora nejsou všední realitou, ale tím nejcennějším, co máme.

 

Děkuji Vám za to, že jste těmi, kdo tyto hodnoty stále uvádějí do života. Děkuji Vám, že jste profesionály ve svých oborech, protože bez profesionálního přístupu se pomoc lehce stane svíčkou, která rychle dohoří.

 

A my ostatní se od Vás právě v těchto dnech učíme, jak v krizové situaci nabízet podporu těm, kteří to nyní nejvíc potřebují.

 

S vděčností a uznáním

 

Mariana Čapková

 

Ing. MARIANA ČAPKOVÁ

předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP

Hlavní město Praha


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

14. března 2022

 

Vážení a milí,

 

od 13. března k nám na návštěvu stačí respirátor (dobře nasazený) a dětem do 15 let rouška. Již se nemusíte prokazovat testem nebo očkováním.

 

Opět prosím o Vaši ohleduplnost při návštěvě Vašich příbuzných. Pokud jste nastydlí, necítíte se dobře, odložte prosím návštěvu na později.

 

Nákaza Omikronem nebo běžnou chřipkou je pro naše obyvatele nepříjemným obdobím izolace v ložnicích. Nemohou navštěvovat oblíbené aktivity a žít společenským životem.

 

Infekce se také dotýká absencí naších zaměstnanců a každá "ruka" chybí. V současné době máme karanténu ve 2. a 3. patře v budově Eliška. Probíhá testování, všichni jsou v naší péči, mají jen lehký průběh. Po uplynutí povinné karantény budou zase návštěvy v běžném režimu.

 

V zahradách obou našich budov probíhá příprava na venkovní aktivity. Vaši příbuzní jistě ocení společnou procházku na jarním sluníčku.

 

Chci Vás také informovat, že pomáháme rodinám a přátelům našich Ukrajinských zaměstnanců. Sháníme ubytování, vybavení domácností, oblečení pro děti i dospělé. Hračky.

 

Chtěla bych poděkovat všem, kteří nabízejí pomoc. Naši přátelé z Dejvické party nabízejí nejen materiální pomoc, ale přátelství ukrajinským ženám a jejich dětem. Sociální kontakty jsou pro naše nové přátele moc důležité.

 

Žijeme společně v nedobré době, ale snažíme se vašim blízkým vytvořit klidné a bezpečné zázemí.

Věřím, že se již brzy budeme setkávat bez omezení a bude čas na popovídání.

 

Zdravím Vás

Přeji pevné zdraví

 

Vaše Eva Kalhousová


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

24. února 2022

 

 


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

24. února 2022

 

Dobrý den vážení a milí přátelé našeho Domova,


dnešní moje slova budou o našich sestřičkách, pečovatelích a všech spolupracovnících, kteří mají své rodiny na Ukrajině. Sešla jsem se s nimi a povídali jsme si. Mají starost o své rodiny o svou vlast. Pracují v našem Domově, jsou součástí našeho pracovního kolektivu.


Mají složitý život. Bydlí na ubytovnách, v podnájmech a někteří mají ještě další zaměstnání. Potřebují vydělat co nejvíce- posílají své příjmy rodinám na Ukrajinu. Živí své rodiče a Ti jim pečují o děti. Své děti vídají málo. Věřili, že se i jejich život časem stane podobným, jako jej prožíváme my. Věřili, že se budou denně vídat se svými dětmi, rodiči kamarády.


Dnešní noc se jim zhroutil sen. Zůstali zde a nevědí, co bude zítra. Přišli do práce, pečují o naše obyvatele a je jim těžko.


Budeme se snažit jim nabídnout pomoc a podporu jakou budou potřebovat.


Přeji Vám všem zdraví


Vaše Eva Kalhousová

 

 


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

21. února 2022

 

Vážené dámy, pánové,

 

po delší odmlce se opět ozývám se zprávami o situaci v našich obou budovách Domova pro seniory Elišky Purkyňové.


Obávaný Omikron nás překvapil lehkým průběhem onemocnění. Nikdo z obyvatel neměl mimořádně těžký průběh. Totéž lze říci o zaměstnancích. Těžší průběh měli neočkovaní.


Výhoda očkovaných proti neočkovaným je v našich podmínkách jasně prokázána. Jsem ráda, že jsme očkování absolvovali téměř všichni klienti i zaměstnanci. Děkuji Vám, že jste své příbuzné od očkování neodradili, naopak jej doporučili.


O onemocnění Vašich blízkých jste informováni našimi sociálními pracovnicemi a ošetřujícím personálem. V karanténě jsou jenom nemocní a Ti, kteří s nimi přišli do přímého kontaktu.
Návštěvy omezujeme pouze v ohnisku nákazy a to na dobu nezbytně nutnou. Zatím jsme nemuseli uzavřít celý dům .


Problémem je onemocnění personálu. Doma zůstaly hlavně maminky s malými dětmi. Zatím se nám daří zajistiti služby v plném rozsahu.


Mám obavy z velkého uvolnění restrikcí. Věřím v odpovědnost každého příchozího do naších prostor. Moc prosím, pokud se necítíte dobře, odložte návštěvu na později.


Naši obyvatelé jsou náchylní, s ohledem na věk, k různým infekcím. Onemocnění, byť lehčí, jim omezí sociální kontakty. Nemohou chodit na oblíbené aktivity, strádají nejen fyzicky, ale i psychicky.


Těšíme se první jarní sluníčko. Naše zahrady nám umožní komfortní pohyb na čerstvém vzduchu. Budu se těšit, že se společně na vycházkách budeme potkávat.


Chybí mně pravidelná setkávání příbuzných a přátel našich domovů. Bylo hezké se potkat, popovídat si.


Děkuji Vám všem, kteří nám sdělujete svoje připomínky a přání. Vy nejlépe znáte své maminky, tatínky a společně můžeme pro ně připravit příjemný pobyt. Vaše poděkování a ocenění vždy předám těm, kterým náleží.


Jsem na svůj pracovní kolektiv moc pyšná, prožili jsme těžkou dobu, zůstali jsme na svých pracovních místech a pracujeme dál. Máme svoji práci rádi. Děkuji za vaši podporu.


Snad už tato doba končí a vrátíme se k běžnému životu.


To nám všem přeji,

 

Vaše Eva Kalhousová


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------